Print
A A A |

2013 Election Results

The Farm Credit Services of America Board of Directors announced election results at the closing session of the Annual Meeting on Thursday, March 28, 2013.

Successful Director candidates in the 2013 election began their four-year terms on the Board effective April 1, 2013.

Nicholas Hunt, Atlantic, Iowa, (incumbent) was the successful candidate in Race 1. Hunt began his service on the Board on January 1, 2007. He ran against Jason Madden, Armstrong, Iowa, in this election.

Dan Shaw, Edgar, Nebraska, (incumbent) was the successful candidate in Race 2. Shaw began his service on the Board on January 1, 2007. He ran against Keith Rexroth, Sidney, Nebraska, in this election.

Kim Vanneman, Ideal, South Dakota, (incumbent) was the successful candidate in Race 3. Vanneman began her service on the Board on January 1, 2007. She ran against Nick Merrigan, Vermillion, South Dakota, in this election.

The following customer-stockholders were elected to the 2013-2014 Nominating Committee.

Nominating Committee Territory & Race Elected Alternate(s) in the order listed
Iowa – Race 1 David Krahling,
Sioux Center, IA
Paul Dykshorn,
Ireton, IA
Iowa – Race 2 Ben Albright,
Lytton, IA
Stephen C. Dahm,
Early, IA
Iowa – Race 3 Scott Grubbs,
Perry, IA
Adam Handlos,
Glidden, IA
Iowa – Race 4 Stephanie Mendenhall,
Garden Grove, IA
Jeromy Burgmaier,
Creston, IA
Iowa - Race 5 Jacob Benda,
Toledo, IA
Dan De Vries,
Prairie City, IA
Iowa – Race 6 Elizabeth Beswick-Todd,
Manchester, IA
1. Gene A. Manternach,
Cascade, IA
2. Brian W. Buresh,
Ely, IA
Iowa – Race 7 Lori Schott,
Tipton, IA
Jayson Willimack,
Oxford Junction, IA
Nebraska – Race 1 Dave Lamb,
Anselmo, NE
John Kraye,
Mullen, NE
Nebraska – Race 2 Greg Ruehle,
Garland, NE
Norman Parde, Jr.,
Adams, NE
Nebraska – Race 3 Tonia Franklin,
Wallace, NE
Daniel L. Ladenburger,
Stratton, NE
Nebraska – Race 4 Guy Mills, Jr.,
Ansley, NE
Alan R. Estes,
Stuart, NE
Nebraska – Race 5 Sara M. Winkelbauer,
Norfolk, NE
1. Gary L. Hellerich,
Valparaiso, NE
2. Mike McDonald,
Palmyra, NE
Nebraska – Race 6 Chris Moser,
Clearwater, NE
Ed McClymont,
Norfolk, NE
Nebraska – Race 7 Terrance R. Vinton,
Mullen, NE
Ryan Neely,
Bridgeport, NE
South Dakota – Race 1 Tom Paepke,
Groton, SD
Lee Aman,
Sioux Falls, SD
South Dakota – Race 2 Dawn Scheier,
Salem, SD
Charles E. McIntyre,
Brandon, SD
South Dakota – Race 3 Andy Boomsma,
Wolsey, SD
Judy Blindauer,
Mitchell, SD
South Dakota – Race 4 William (Bill) Slovek,
Philip, SD
Robert K. (Bob) Baker,
Buffalo Gap, SD
South Dakota – Race 5 Jason Fauth,
Leola, SD
David W. Reis,
Oacoma, SD
South Dakota – Race 6 Ed Briggs,
Midland, SD
James Schaefer,
Kennebec, SD
South Dakota – Race 7 Terry Hotchkiss,
Mud Butte, SD
Rick Soelzer,
Piedmont, SD
Wyoming – Race 1 Todd Fornstrom,
Pine Bluffs, WY
*
Wyoming – Race 2 Russ Green,
Buffalo, WY
Lori French,
Greybull, WY
Wyoming – Race 3 Ken Tremain,
LaGrange, WY
*
Wyoming – Race 4 Garret Falkenburg,
Douglas, WY
*
Wyoming – Race 5 Timothy Anderson,
Albin, WY
Jim Hastings,
Cheyenne, WY


* Bobbi Maxfield, Lyman, WY (Wyoming - Race 1); Del Tinsley, Casper, WY (Wyoming - Race 3), and John Kinchen, Lusk, WY (Wyoming - Race 4) are not eligible to serve on the Nominating Committee because they were not voting stockholders at the close of the election.

Click to learn more about governance opportunities.

Operating Loans Work Here.
Omaha, NE (68137) (edit)
47° Fair
Thu

Becoming Sunny

Becoming Sunny

68°
Fri

Mostly Sunny

Mostly Sunny

72°
Sat

Partly Sunny

Partly Sunny

72°
Sun

Partly Sunny

Partly Sunny

75°
Mon

Chance Thunderstorms

Chance Thunderstorms

78°